Arkansas TrackStats.com
Arkansas High School Mascots
Classifications shown are for 2006-2008
School Class Mascot
Alma 5A West Airedales
Arkadelphia 5A Southwest Badgers
Arkansas Baptist 4A District 7 Eagles
Arkansas High (Texarkana) 6A South Razorbacks
Ashdown 4A District 7 Panthers
Atkins 3A District 4 Red Devils
Bald Knob 4A District 2 Bulldogs
Barton 3A District 3 Bears
Batesville 5A East Pioneers
Batesville Southside 4A District 2 Southerners
Bauxite 3A District 8 Miners
Beebe 5A East Badgers
Benton 6A South Panthers
Bentonville 7A West Tigers
Berryville 4A District 1 Bobcats
Bismarck 3A District 7
Blytheville 5A East Chickasaws (Chicks)
Booneville 4A District 4 Bearcats
Brinkley 3A District 3 Tigers
Bryant 7A Central Hornets
Cabot 7A Central Panthers
Camden Fairview 5A Southwest Cardinals
Camden Harmony Grove 3A District 8 Hornets
Cave City 3A District 2 Cavemen
Cedarville 3A District 1 Pirates
Centerpoint 3A District 7 Knights
Central Arkansas Christian 4A District 7 Mustangs
Charleston 3A District 4
Clarksville 4A District 4 Panthers
Clinton 4A District 4
Conway 7A Central Wampus Cats
Corning 3A District 3 Bobcats
Crossett 5A Southeast Eagles
Dardanelle 4A District 4 Sand Lizards
DeQueen 4A District 7 Leopards
Dewitt 4A District 8 Dragons
Dover 4A District 4 Pirates
Dumas 4A District 8 Bobcats
East Poinsett County 3A District 3 Warriors
El Dorado 6A South Wildcats
Elkins 3A District 1 Elks
Emerson 1A - 7 South Pirates
England 3A District 8
Episcopal Collegiate 3A District 8
Farmington 4A District 1 Cardinals
Fayetteville 7A West Bulldogs
Fordyce 4A District 8 Redbugs
Forrest City 6A East Mustangs
Fort Smith Northside 7A West Grizzlies
Fort Smith Southside 7A West Rebels
Fouke 3A District 7 Panthers
Fountain Lake 4A District 7 Cobras
Gentry 4A District 1 Pioneers
Glen Rose 3A District 8
Gosnell 4A District 3 Pirates
Gravette 4A District 1 Lions
Green Forest 3A District 1 Tigers
Greenbrier 5A West Panthers
Greene County Tech 5A East
Greenland 4A District 1 Pirates
Greenwood 5A West Bulldogs
Gurdon 3A District 7
Hamburg 4A District 8 Lions
Harding Academy 3A District 2
Harrisburg 3A District 3
Harrison 5A West Golden Goblins
Heber Springs 4A District 2 Panthers
Hector 3A District 4 Wildcats
Highland 4A District 3 Rebels
Hope 5A Southwest
Horatio 3A District 7
Hot Springs 5A Southwest Trojans
Hot Springs Lakeside 5A Southwest Rams
Hoxie 3A District 3 Mustangs
Hughes 3A District 3 Blue Devils
Huntsville 4A District 1 Eagles
Jacksonville 6A East Red Devils
Jonesboro 6A East Hurricanes
Jonesboro Westside 4A District 3 Warriors
Lafayette County 3A District 7
Lake Hamilton 6A South Wolves
Lake Village Lakeside 3A District 8
Lamar 3A District 4 Warriors
Lavaca 3A District 4 Golden Arrows
Lincoln 3A District 1 Wolves
Little Rock Catholic 7A Central Rockets
Little Rock Central 7A Central Tigers
Little Rock Christian 5A West Warriors
Little Rock Fair 5A Southwest War Eagles
Little Rock Hall 6A South Warriors
Little Rock Lutheran 4A District 2
Little Rock McClellan 5A Southeast Lions
Little Rock Mills 5A Southeast Comets
Little Rock Parkview 6A South Patriots
Lonoke 4A District 2 Jackrabbits
Magnet Cove 3A District 7 Panthers
Magnolia 5A Southwest Panthers
Malvern 5A Southwest Leopards
Mansfield 3A District 4
Marianna 4A District 2 Trojans
Marion 6A East Patriots
Marshall 3A District 2 Bobcats
Mayflower 3A District 2 Mighty Eagles
McGehee 4A District 8 Owls
Mena 4A District 7 Bearcats
Monticello 5A Southeast Hillbillies
Morrilton 5A West Devil Dogs
Mount St. Mary's 7A Central Belles
Mountain Home 6A East Bombers
Mountain View 4A District 2 YellowJackets
Mountainburg 3A District 1 Dragons
Nashville 4A District 7 Scrappers
Nettleton 5A East Raiders
Newport 4A District 2 Greyhounds
North Little Rock 7A Central Charging Wildcats
North Pulaski 5A East Falcons
Osceola 4A District 3 Indians
Ozark 4A District 4 Hillbillies
Paragould 5A East Rams
Paris 3A District 4
Pea Ridge 3A District 1 Blackhawks
Perryville 3A District 2
Piggott 3A District 3 Mohawks
Pine Bluff 7A Central Zebras/Fillies
Pine Bluff Dollarway 4A District 8 Cardinals
Pocahontas 4A District 3 Redskins
Pottsville 3A District 4 Apaches
Prairie Grove 4A District 1 Tigers
Prescott 3A District 7 Curly Wolves
Pulaski Academy 5A Southeast Bruins
Pulaski Oak Grove 4A District 7 Hornets
Pulaski Robinson 5A Southeast Senators
Rison 3A District 8 Wildcats
Rivercrest 4A District 3
Rogers 7A West Mountaineers
Rose Bud 3A District 2
Russellville 7A Central Cyclones
Salem 3A District 2 Greyhounds
Searcy 6A East Lions
Sheridan 6A South Yellowjackets
Shiloh Christian 3A District 1 Saints
Siloam Springs 5A West Panthers
Smackover 3A District 8 Buckaroos
Springdale 7A West Bulldogs
Springdale Har-Ber 7A West Wildcats
Star City 4A District 8 Bulldogs
Stuttgart 4A District 2 Ricebirds
Subiaco Academy 4A District 4
Sylvan Hills 6A East Bears
Trinity Christian 1A - 7 West Warriors
Trumann 4A District 3 Wildcats
Union Christian 4A District 1
Valley View 4A District 3 Blazers
Van Buren 7A West Pointers
Vilonia 5A West Eagles
Waldron 4A District 4 Bulldogs
Warren 4A District 8 Lumberjacks
Watson Chapel 6A South Wildcats
West Fork 3A District 1 Tigers
West Helena 5A Southeast Mighty Cougars
West Memphis 6A East Blue Devils
White Hall 5A Southeast Bulldogs
Wynne 5A East Yellowjackets
Yellville-Summit 3A District 2