May 4 - 5, 4-AAA Senior District Track - 5/4/2006 to 5/5/2006

Sponsored by Subway of Mansfield

Mansfield , AR

Results

Girls 100 Meter Dash

           Name                                             School                      Finals

      1   Graves , Meagan                              Mansfield                       13.19     10

      2   Phrasounonh, Erica                          Waldron                        13.60     8

      3   Smith, Christina                                Waldron                        13.66     6

      4   Kellogg, Chelsea                               Waldron                        13.73     5

      5   Parrish, Taylor                                  Waldron                        13.96     4

      6   Chruchman, Tori                              Paris                            14.23     3

      7   Sigulinsky, Hillary                            Elkins                           14.33     2

      8   Slamons, Emili                                 Elkins                           14.40     1

 

Girls 200 Meter Dash

           Name                                             School                      Finals

      1   Graves , Meagan                              Mansfield                       27.78     10

      2   Smith, Christina                                Waldron                        28.08     8

      3   Phrasounonh, Erica                          Waldron                        28.58     6

      4   Kellogg, Chelsea                               Waldron                        28.92     5

      5   Clem, Danielle                                 Mansfield                       29.98     4

      6   Davis, Trista                                    Waldron                      J29.98     3

      7   Harris, Jennifer                                 Booneville                     30.15     1.5

      7   Chruchman, Tori                              Paris                            30.15     1.5

 

Girls 400 Meter Dash

           Name                                             School                      Finals

      1   Byford, Emily                                  Waldron                     1:06.04     10

      2   Gates, Skyla                                   Waldron                     1:08.61     8

      3   Rodriguez, Iris                                 Waldron                     1:10.85     6

      4   Snyder, Elizabeth                              Elkins                        1:11.78     5

      5   Morgan, Kayla                                 Mansfield                    1:12.04     4

      6   Franklin, Kelby                                Mansfield                   1:12.15     3

      7   Slavens, Ashley                              Elkins                        1:12.61     2

      8   Hunt, Ashley                                    Mansfield                    1:14.01     1

 

Girls 800 Meter Run

           Name                                             School                      Finals

      1   Farmer, Ashley                                Waldron                     2:41.47     10

      2   Yandell, Jessilyn                              Waldron                     2:42.27     8

      3   Baker, Brittany                                 Mansfield                    2:44.21     6

      4   Franklin, Hannah                              Waldron                     2:46.17     5

      5   Wright, Megan                                  Waldron                     2:46.57     4

      6   Mikles, Jamie                                  Booneville                  2:49.28     3

      7   Vaught, Arial                                    Booneville                  2:50.04     2

      8   McKay, Olivia                                 Mansfield                    2:50.14     1

       

Girls 1600 Meter Run

           Name                                             School                      Finals

      1   Wright, Megan                                  Waldron                     5:58.28     10

      2   Frye, Lacey                                    Mansfield                   6:01.48     8

      3   Jennings , Kim                                  Elkins                        6:15.83     6

      4   Welden, Jessica                               Mansfield                    6:23.37     5

      5   Tull, Courtney                                  Waldron                     6:25.87     4

      6   Stinson, Kyla                                   Waldron                     6:26.67     3

      7   Jennings , Christine                           Elkins                        6:28.27     2

      8   Kremers, Meghan                             Paris                          6:28.57     1

       

Girls 3200 Meter Run

           Name                                             School                      Finals

      1   Frye, Lacey                                    Mansfield                  13:00.80     10

      2   Jennings , Christine                           Elkins                      14:13.74     8

      3   Scantling, Felisha                             Booneville                14:26.12     6

      4   Tull, Courtney                                  Waldron                    14:28.18     5

      5   Kremers, Meghan                             Paris                         14:37.69     4

      6   Stinson, Kyla                                   Waldron                    14:44.03     3

      7   Jennings , Kim                                  Elkins                      14:47.77     2

      8   Overhoff, Svenja                              Booneville                14:51.24     1

Girls 100 Meter Hurdles

           Name                                             School                      Finals

      1   Davis, Hannah                                 Waldron                        17.12     10

      2   Helms, Taylor                                   Waldron                        17.52     8

      3   Spence, Liz                                     Waldron                        18.19     6

      4   Hartley, Kim                                    Booneville                     18.26     5

      5   Welden, Emily                                 Mansfield                       18.89     3.5

      5   Karr, Whitney                                   Elkins                           18.89     3.5

      7   Bartlett, Jessica                                Mansfield                       19.19     2

      8   McKay, Olivia                                 Mansfield                       20.26     1

 

Girls 300 Meter Hurdles

           Name                                             School                      Finals

      1   Davis, Hannah                                 Waldron                        48.29     10

      2   Metcalf, Brittany                                Waldron                        51.69     8

      3   Helms, Taylor                                   Waldron                        52.26     6

      4   Welden, Jessica                               Mansfield                       52.73     5

      5   Welden, Emily                                 Mansfield                       53.46     4

      6   Catlett, Sydnei                                 Booneville                     53.80     3

      7   Hartley, Kim                                    Booneville                     55.53     2

      8   Parrish, Taylor                                  Waldron                        55.76     1

 

Girls 4x100 Meter Relay

           Team                                           Relay                            Finals

      1   Waldron                                          A                                 54.51     10

      2   Mansfield                                         A                                 55.04     8

      3   Booneville                                       A                                 56.34     6

      4   Elkins                                             A                                 57.38     5

      5   Paris                                               A                                 57.41     4

      6   Ozark                                             A                              1:00.68     3

 

Girls 4x400 Meter Relay

           Team                                           Relay                            Finals

      1   Waldron                                          A                              4:33.21     10

      2   Booneville                                       A                              4:39.89     8

      3   Elkins                                             A                              4:45.46     6

      4   Mansfield                                         A                              4:45.96     5

     ---   Ozark                                             A                                    NT

 

Girls 4x800 Meter Relay

           Team                                           Relay                            Finals

      1   Mansfield                                         A                             11:09.21     10

      2   Waldron                                          A                             11:16.79     8

      3   Booneville                                       A                             11:24.43     6

      4   Elkins                                             A                             11:51.92     5

      5   Ozark                                             A                             11:52.59     4

      6   Paris                                               A                             12:32.33     3

 

Girls High Jump

           Name                                             School                      Finals

 

      1   Metcalf, Brittany                                Waldron                     4-08.00     10

      2   Horton, Tabitha                                 Booneville                J4-08.00     8

      3   McKay, Olivia                                 Mansfield                    4-06.00     6

      4   Griffin , Allyson                                 Mansfield                    4-04.00     5

      5   Slavens, Ashley                              Elkins                      J4-04.00     4

      6   Welden, Emily                                 Mansfield                   J4-04.00     2.5

      6   Kremers, Meghan                             Paris                         J4-04.00     2.5

      8   Hartley, Kim                                    Booneville                J4-04.00     1

                                                               

 

Girls Pole Vault

           Name                                             School                      Finals

      1   Lybyer, Katie                                   Mansfield                    8-03.00     10

      2   Baker, Brittany                                 Mansfield                    7-06.00     7

      2   Welden, Emily                                 Mansfield                    7-06.00     7

      4   Hankins, Miranda                             Elkins                        7-00.00     5

      5   Welden, Jessica                               Mansfield                   J7-00.00     3.5

      5   Immel, Amanda                                Ozark                      J7-00.00     3.5

       

Girls Long Jump

           Name                                             School                      Finals

      1   Kellogg, Chelsea                               Waldron                    15-02.25     10

      2   Metcalf, Brittany                                Waldron                    14-09.25     8

      3   Young, Carly                                   Paris                         14-07.25     6

      4   Hartley, Kim                                    Booneville                14-02.75     5

      5   Smith, Christina                                Waldron                    14-01.25     4

      6   Franklin, Kelby                                Mansfield                  14-00.00     3

      7   Catlett, Sydnei                                 Booneville                13-06.00     2

      8   Graves , Meagan                              Mansfield                   13-04.00     1

 

Girls Triple Jump

           Name                                             School                      Finals

      1   Graves , Meagan                              Mansfield                   30-09.75     10

      2   Welden, Jessica                               Mansfield                   30-03.00     8

      3   Metcalf, Brittany                                Waldron                    30-00.50     6

      4   Catlett, Sydnei                                 Booneville                29-11.00     5

      5   Bartlett, Jessica                                Mansfield                   29-01.00     4

      6   Holland , Annsley                              Mansfield                   28-11.75     3

      7   Smith, Christina                                Waldron                    28-04.50     2

      8   Parrish, Taylor                                  Waldron                    27-10.00     1

 

Girls Shot Put

           Name                                             School                      Finals

      1   Ball, Jennifer                                    Elkins                      32-11.75     10

      2   Sewell, Morgan                                Paris                         31-11.25     8

      3   Napier, Jessica                                Waldron                    29-00.50     6

      4   Wright, Miranda                                Waldron                    28-11.75     5

      5   Cox, Jessica                                   Booneville                28-08.00     4

      6   Parker, Sarah                                  Booneville                28-00.25     3

      7   Bowles, Anna                                  Waldron                    26-09.00     2

      8   Harmon, Ashley                               Mansfield                   26-02.00     1

 

Girls Discus Throw

           Name                                             School                      Finals

      1   Sewell, Morgan                                Paris                             89-05     10

      2   Bowles, Anna                                  Waldron                        84-11     8

      3   Ball, Jennifer                                    Elkins                           84-10     6

      4   Warren, Chelsey                              Booneville                     82-07     5

      5   Kinney, Amanda                              Ozark                      81-02.50     4

      6   Taylor, Brandy                                Waldron                        79-06     3

      7   Pote, April                                       Booneville                77-00.50     2

      8   Mikels, Latisha                                 Ozark                           76-02     1

 

Boys 100 Meter Dash

           Name                                             School                      Finals

      1   Nichols, David                                 Ozark                           11.56     9

      1   Townsend, Andrew                          Paris                             11.56     9

      3   Beyard, Josh                                   Waldron                        11.69     6

      4   Johnson , Chad                                 Farmington                     11.70     5

      5   Turner, Tobler                                  Booneville                     11.73     4

      6   Smith, Daniel                                   Booneville                     11.83     3

      7   Valdez , Antonio                                Elkins                           12.07     2

      8   Petz, Jared                                      Paris                             12.10     1

       

Boys 200 Meter Dash

           Name                                             School                      Finals

      1   Nichols, David                                 Ozark                           23.72     10

      2   Beyard, Josh                                   Waldron                        23.82     8

      3   Turner, Tobler                                  Booneville                     23.89     6

      4   Johnson , Chad                                 Farmington                     23.92     5

      5   Johnson, Chad                                 Ozark                           23.96     4

      6   Wilson, Matt                                     Booneville                     24.17     3

      7   Emery, Michael                               Booneville                     24.60     2

      8   Cagle, Kyle                                     Ozark                           24.67     1

       

Boys 400 Meter Dash

           Name                                             School                      Finals

      1   Holloman, William                             Waldron                        53.04     10

      2   Cagle, Michael                                 Booneville                     53.94     8

      3   Stiles, Caleb                                    Farmington                     55.11     6

      4   Wilson, Matt                                     Booneville                     55.75     5

      5   Luttrell, James                                 Booneville                     55.95     4

      6   Lachowsky, Luke                            Ozark                           55.98     3

      7   Melcher, Tim                                   Elkins                           56.01     2

      8   Perkins, Tyler                                   Elkins                           57.21     1

       

Boys 800 Meter Run

           Name                                             School                      Finals

      1   Cobb, Jordan                                    Booneville                  2:12.35     10

      2   Willis, Don                                       Paris                          2:13.51     8

      3   Gray, Chris                                     Paris                          2:14.68     6

      4   Cagle, Michael                                 Booneville                  2:15.01    5

      5   Robertson, Austin                              Farmington                  2:16.12     4

      6   Hughes, Hunter                                Waldron                     2:17.18     3

      7   Shrum, Nathan                                 Mansfield                    2:18.48     2

      8   James, Ethan                                  Waldron                     2:18.72     1

               

Boys 1600 Meter Run

           Name                                             School                      Finals

      1   Smith, Kyle                                     Booneville                  4:53.61     10

      2   Gray, Chris                                     Paris                          4:54.11     8

      3   Robertson, Austin                              Farmington                  5:03.02     6

      4   Melcher, Josh                                  Elkins                        5:04.69     5

      5   Falcon, Juan                                   Waldron                     5:09.69     4

      6   Shrum, Nathan                                 Mansfield                    5:14.16     3

      7   Adams , Jon David                            Farmington                  5:15.07     2

      8   Hubble, Andrew                               Booneville                  5:15.27     1

 

Boys 3200 Meter Run

           Name                                             School                      Finals

      1   Smith, Kyle                                     Booneville                10:50.67     10

      2   Gray, Chris                                     Paris                         10:51.30     8

      3   Hubble, Andrew                               Booneville                11:34.55     6

      4   Barnett, Derrick                                Waldron                    11:40.95     5

      5   Jarrard, Adam                                  Paris                         12:00.27     4

      6   Gonzalez, Shane                              Farmington                12:03.51     3

      7   Williams, Dustin                                Paris                         12:05.81     2

      8   Williams, Ryan                                Waldron                    12:07.44     1

 

Boys 110 Meter Hurdles

           Name                                             School                      Finals

      1   Johnson, Chad                                 Ozark                           17.49     10

      2   Sanderson, Cody                             Mansfield                       17.52     8

      3   Taylor, Dusty                                  Booneville                     17.65     6

      4   Sanderson, Adam                             Mansfield                       18.49     5

      5   Shadrick, Chris                                Elkins                           18.53     4

      6   Wigley, Chris                                   Booneville                     18.76     3

      7   Floyd, J.P.                                      Booneville                     18.84     2

      8   Kirchner, Chanse                             Paris                            18.86     1

 

Boys 300 Meter Hurdles

           Name                                             School                      Finals

      1   Johnson, Chad                                 Ozark                           42.81     10

      2   Townsend, Andrew                          Paris                             44.78     8

      3   Cagle, Kyle                                     Ozark                           44.83     6

      4   Taylor, Dusty                                  Booneville                     45.45     5

      5   Shadrick, Chris                                Elkins                           45.70     4

      6   McKinney , Jean                               Waldron                        45.77     3

      7   Hayden, Chris                                 Paris                             46.17     2

      8   Sanderson, Cody                             Mansfield                       46.25     1

               

Boys 4x100 Meter Relay

           Team                                           Relay                            Finals

      1   Waldron                                          A                                 46.61     10

      2   Farmington                                       A                                 46.91     8

      3   Ozark                                             A                                 47.01     6

      4   Booneville                                       A                                 47.11     5

      5   Mansfield                                         A                                 47.58     4

      6   Elkins                                             A                                 47.64     3

      7   Paris                                               A                                 47.71     2

 

Boys 4x400 Meter Relay

           Team                                           Relay                            Finals

      1   Booneville                                       A                              3:45.25     10

      2   Waldron                                          A                              3:49.02     8

      3   Paris                                               A                              3:51.29     6

      4   Farmington                                       A                              3:51.55     5

      5   Elkins                                             A                              3:54.26     4

      6   Ozark                                             A                              3:54.89     3

      7   Mansfield                                         A                              3:57.93     2

 

Boys 4x800 Meter Relay

           Team                                           Relay                            Finals

      1   Booneville                                       A                              9:02.98     10

      2   Waldron                                          A                              9:06.44     8

      3   Farmington                                       A                              9:06.88     6

      4   Paris                                               A                              9:10.44     5

      5   Mansfield                                         A                              9:54.33     4

      6   Elkins                                             A                             10:02.93     3

 

Boys High Jump

           Name                                             School                      Finals

      1   Sparks , Cort                                    Waldron                     6-00.00     10

      2   Wilson, Matt                                     Booneville                  5-11.00     8

      3   Sharp, Kyle                                     Mansfield                    5-10.00     6

      4   Sanderson, Cody                             Mansfield                    5-08.00     5

      5   Pelfrey, Derrick                                Elkins                      J5-08.00     4

      6   Townsend, Andrew                          Paris                         J5-08.00     3

      7   Smith, Kyle                                     Booneville                  5-06.00     2

      8   Archuletta, Marc                               Ozark                        5-04.00     0.3

      8   Morton, Kevin                                  Elkins                        5-04.00     0.3

      8   Floyd, J.P.                                      Booneville                  5-04.00     0.3

      8   Millsap, Michael                               Ozark                        5-04.00     0.3

 

Boys Pole Vault

           Name                                             School                      Finals

      1   Johnson , Chad                                 Farmington                12-06.00     10

      2   Cagle, Kyle                                     Ozark                      12-00.00     8

      3   Smith, Kyle                                     Booneville                10-06.00     6

      4   Hardin, Ricky                                  Ozark                     J10-06.00     5

      5   Sharp, Kyle                                     Mansfield                 J10-06.00     4

      6   Floyd, J.P.                                      Booneville                10-00.00     3

      7   Sanderson, Adam                             Mansfield                    9-06.00     2

      8   Brandt, Will                                      Booneville                J9-06.00     1

       

Boys Long Jump

           Name                                             School                      Finals

      1   Townsend, Andrew                          Paris                         21-01.00     10

      2   Wilson, Matt                                     Booneville                20-07.50     8

      3   Nichols, David                                 Ozark                      20-02.50     6

      4   Parks, Jacob                                   Waldron                    19-11.00     5

      5   Johnson , Chad                                 Farmington                19-07.00     4

      6   Littrell, Justin                                    Farmington                19-04.50     3

      7   Wigley, Chris                                   Booneville                19-02.00     2

      8   Auslam, Jordan                                 Elkins                      19-01.00     1

               

Boys Triple Jump

           Name                                             School                      Finals

      1   Nichols, David                                 Ozark                      39-08.50     10

      2   Townsend, Andrew                          Paris                         38-10.50     8

      3   Parks, Jacob                                   Waldron                    38-10.00     6

      4   Stiles, Caleb                                    Farmington                38-07.50     5

      5   Johnson, Chad                                 Ozark                      38-04.00     4

      6   Sanderson, Cody                             Mansfield                   37-10.00     3

      7   Cagle, Michael                                 Booneville                37-05.50     2

      8   Auslam, Jordan                                 Elkins                      37-04.00     1

 

Boys Shot Put

           Name                                             School                      Finals

      1   Richardson, Thomas                        Westfork                   45-04.50     10

      2   Emery, Michael                               Booneville                43-05.50     8

      3   Culp, Brent                                      Farmington                43-04.75     6

      4   Potts, Marcus                                  Paris                         43-04.00     5

      5   Harrell, Billy                                     Paris                         41-11.50     4

      6   Powell, Jacob                                  Westfork                   40-01.25     3

      7   Freeman, Grant                                Paris                         39-01.75     2

      8   McKenzie, Derek                              Ozark                      38-07.00     1

 

Boys Discus Throw

           Name                                             School                      Finals

      1   Robertson, Chris                              Farmington               132-03.50     10

      2   Adams , Spencer                              Farmington                   125-00     8

      3   Potts, Marcus                                  Paris                           124-10     6

      4   Roach, Coley                                  Farmington                   117-07     5

      5   Goddard, Matt                                  Waldron                      115-00     4

      6   Emery, Michael                               Booneville                   109-11     3

      7   Sawrie, Caleb                                  Ozark                         108-11     2

      8   Brown, Jake                                    Booneville                   106-00     1

 

                              Women - Team Rankings - 17 Events Scored

             1)   Waldron                                                                                  263

             2)   Mansfield                                                                              171.5

             3)   Booneville                                                                              78.5

             4)   Elkins                                                                                    72.5

             5)   Paris                                                                                         43

             6)   Ozark                                                                                    15.5

 

                                Men - Team Rankings - 17 Events Scored

             1)   Booneville                                                                          162.25

             2)   Paris                                                                                       108

             3)   Farmington                                                                               101

             4)   Ozark                                                                                    98.5

             5)   Waldron                                                                                    92

             6)   Mansfield                                                                                   49

             7)   Elkins                                                                                  34.25

             8)   Westfork                                                                                   13